5кл.Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина.
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками;
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
Варіант 1
Барвінок є рослиною.
Варіант 2
Барвінок є вічнозеленою трав'янистою рослиною.
Рослина — символ.
В українських пісня ця рослина — символ молодості.
► Знайдіть у кожному реченні граматичну основу.
► Чим відрізняються наведені речення?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Чому його зміст важко пояснити? Чим треба доповнити речення? Ми вивчаємо...
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з опорною таблицею
Виразне читання
► Прочитайте текст.
► До виділених слів поставте запитання. Що означають ці слова? Якими другорядними членами вони є?
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
Колективна робота
► Зробіть синтаксичний розбір речення.
Калина завжди була рослинним символом нашої країни.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом. Будь дослідником!
► Знайдіть у вказаних реченнях другорядні члени: Варіант 1 — додатки.
Варіант 2 — означення.
Варіант 3 — обставини.
Існують рослинні і тваринні народні символи України. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України,
засвідчують любов до рідної землі. Завжди любили люди цілющу красуню-калину. Вона росла біля кожної хати.
Лексична п'ятихвилинка
► Поясніть значення слів: уособлюють, засвідчують, цілющу. Творча робота. Стань творцем!
► Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть.
Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.
Ігрова хвилинка
► Прослухайте речення. У кожному з них — один другорядний член. Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення — два, якщо обставина — три рази.
1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте. 2. Де срібліє вербиця — там здорова водиця. 3. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається. 4. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тренувальні вправи
Вправа 7
► Перепишіть, заповнюючи пропущені місця самостійно дібраними означеннями. Якими частинами мови вони виражені? На початку червня гілки калини вкриваються суцвіттями ...
квіточок, і стоять її ... кущі, наче ... наречені. У вересні рослина вкривається ... плодами. І квіти, і ягоди калини допомагають від ... недугів.
Вправа 2
► Знайдіть у тексті обставини. Поставте до них запитання. Якими частинами мови виражені обставини?
Калина — кущ або невелике дерево заввишки до п'яти метрів. Росте в лісах і чагарниках, на обійсті біля будинків. Ця рослина має трилопатеві листки, гілки голі.
Вправа З
► Доповніть текст, уставляючи замість крапок слова. На питання яких відмінків вони відповідають? Якими частинами мови виражені?
Плоди ... овальні, яскраво-червоні, з однією кісточкою. Кора має зеленувато-сірий ... Кора і ягоди калини мають лікувальні...
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «Склади схему»
На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.
Блідий місяць над Дніпром сплив. Мерехтить роса навколо на зеленій траві.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Складіть 4 речення про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
► Складіть лінгвістичну казку про другорядні члени речення.
► Знайдіть 4 прислів'я або загадки про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
► Відгадайте загадки.
Із зеленого вівса цілі дні і ночі дивляться у небеса темно-сині очі.
(Волошки)
В житечку зеленім факели вогненні. Цілий день собі горять, з сонечком лягають спать. (Маки)
Квітка гарненька, із сонечком схожа — краї біленькі, серединка жовта.
(Ромашка)
► Складіть свою загадку про рослинні символи України.
:Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина (тренувальні вправи)
Мета: навчальна –узагальнити та систематизувати знання учнів про другорядні члени речення,
сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний
матеріал;
розвивальна – удосконалювати вміння практично застосовувати здобуті знання; розвивати комунікативність,
логічне мислення,;
виховна – формувати національну свідомість дітей; виховувати інтерес і любов до рідної мови, до художнього
слова.
Тип уроку: урок-телепередача(узагальнення й систематизації знань).
Обладнання: комп’ютер, проектор, презентація до уроку, роздавальний матеріал.
Міжпредметні зв’язки: українська література, усна народна творчість, музика, інформатика, хореографія.
Часова схема уроку:
1. Організаційний момент – 1 хв.
2. Мотиваційний етап. Оголошення теми й мети уроку – 2 хв.
3. Актуалізація опорних знань – 3 хв.
4. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів – 34 хв.
5. Підсумок уроку – 3 хв.
6. Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний етап. Оголошення теми й мети уроку.
Учитель. Сьогодні ми закріпимо знання про другорядні члени речення. Запишіть у зошити дату та тему уроку. Епіграфом до уроку є слова В. Симоненка:
Україно! Доки жити буду,
Доти відкриватиму тебе.
Саме про Україну ми будемо сьогодні говорити. Але нас чекає незвичайний урок. Ми з вами стаємо
учасниками телепрограми.
Доброго дня! Радийвітати вас на каналі «5-А»! У шкільному ефірі – дитяча телепередача «Калинова,
солов’їна наша рідна Україна», присвячена найкращій країні у світі – нашій Батьківщині. З вами її постійний
ведучий– ОлекесандрМиколайович. У цьому випуску говоримо про другорядні члени речення. Нагадую, що
наша програма включає різні рубрики:
«Найрозумніший»;
«Навколо світу»
«Майстер-шеф»;
«Справжні лікарі»;
«Голос країни»;
«Україна має талант».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
«Найрозумніший»: робота з таблицею
Учитель. Почнемо нашу передачу з рубрики «Найрозумніший». Я маю кілька запитань до учасників
програми. Якщо ваші відповіді правильні, усі колонки таблиці будуть заповнені.
• Які речення називаються непоширеними, а які – поширеними?
• Які ви знаєте другорядні члени речення?
• Що таке додаток? Наведіть приклад речення з додатком.
• Що таке означення? Наведіть приклад речення з означенням.
• Що таке обставина? Наведіть приклад речення з обставиною.
ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Додаток Означення Обставина
Що означає предмет ознака предмета ознака дії (місце, час, причина, мета, спосіб)
На яке питання відповідає всіх непрямих відмінків іменника який? чий? котрий? як? де? куди? звідки? Коли?
чому? Навіщо?і под.
Чим виражається Іменником або займенником Прикметником, займенником, рідше – іменником
Прислівником або іменником з прийменником
Як підкреслюється
̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴
ІV. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів.
«Навколо світу»: робота з деформованим текстом
Учитель. Ні для кого не секрет, що Україна – надзвичайно гарна країна з багатьма визначними місцями.
Сьогодні в рубриці «Навколо світу» ми ненадовго помандруємо до одного з «семи чудес» України –
Національного дендропарку «Софіївка» в Умані. Він не поступається кращим зразкам садово-паркового
мистецтва світу.
Але, на жаль, текст, наданий режисером для нашої телепередачі, закороткий і не відображає всієї краси
«Софіївки», бо складається лише з непоширених речень. Допоможіть відтворити красу парку, поширивши
кожне речення другорядними членами. Скористайтеся довідкою.
«Софіївка» – перлина. Парк вражає. Приїжджає півмільйона людей.
Довідка. Уманський, щорічно, України, загадковою, до парку, мальовничою, неповторний, романтичністю,
красою, прекрасна.
Визначте, якими членами речення є вставлені вами слова.
«Софіївка» – прекраснаперлина України. Неповторнийуманський парк вражає мальовничоюкрасою,
загадковоюромантичністю. Щорічнодо парку приїжджає півмільйона людей.
«Майстер-шеф»: робота в парах
Учні отримують набори слів у конвертах.
Учитель. Як ви зрозуміли, ця рубрика – кулінарна. Але що ми будемо готувати? У меню сьогодні одна страва –
«Поширене речення». Інгредієнтами до цієї страви є слова. Працюючи в парах, із поданих слів складіть і
запишіть три поширені речення, кожне з яких має інший колір. А коли речення будуть готові, оформіть їх,
підкресливши всі члени речення.
1.Я думкою полину в рідну Україну (Б. Лепкий).
2. Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном (В. Сосюра).
3. Любіть Україну всім серцем своїм! (В. Сосюра)
«Реклама»: «Майдан’s»
Учитель. Здається, пора трішки відпочити. Влаштуємо перерву на рекламу! А рекламувати сьогодні будемо
танцювальне шоу «Майдан’s». Як ми це зробимо? Дуже просто! На екрані з’являтимуться рядки вірша про
Україну. Кожен рядок – це окреме речення. Якщо ви бачите в ньому додаток, виконуєте рухи зігнутою в лікті
рукою. Якщо означення – робите хвильку. Якщо обставина, рух рукою вбік і притуп:
ЯвклонюсяБатьківщині!
Україна – крайказковий.
Любожитив Україні!
Тутзміцнівнародчудовий!
«Справжні лікарі»: редагування тексту
Учитель. Ви вже побували кухарями, мандрівниками, а тепер вам доведеться стати справжніми лікарями.
Нещодавно мені до рук потрапив твір одного п’ятикласника. Він склав кілька гарних речень про Батьківщину,
але наплутав із членами речення. Прошу вас підлікувати його речення.
«Голос країни»: робота з текстом
Учитель. А зараз ви зможете поринути у світ музики, адже на черзі рубрика «Голос країни»! Учасниками
рубрики сьогодні є Заслужена артистка України Наталя Май та Народні артисти України Наталія Бучинська і
Тарас Петриненко!
Вашим завданням є прослухати уривки пісень цих виконавців і вставити в речення пропущені другорядні члени:
1. Калинова, … (солов’їна),
Вишиванками рясна,
… (Наша)… (рідна) Україна
Розцвіте, немов весна!
2. Україно, Україно!
Після далечі … (доріг)
… (Вірне) серце твого … (сина)
Я кладу … (тобі) до … (ніг).
3. Ти до … (омріяних) зірок
Йшла крізь … (терна).
Ти в … (душах) сіяла … (добро),
наче зерна.
«Україна має талант»: робота в групах
Учитель. Проявіть свій талант митця слова. Виконайте вправу 109 на с. 52: складіть речення про Україну за
поданими схемами:
1. ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .
2. ̴̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .
3. .
V. Підсумок уроку.
Інтерв’ю: вправа «Мікрофон»
Учитель. Наша телепередача підходить до кінця. Сьогодні ми зміцнили свої знання про другорядні члени
речення. І хочу ще раз переконатися в тому, що всі-всі тепер знають, як їх уживати.
Наведіть приклад речення з додатком.
Наведіть приклад речення з означенням.
Наведіть приклад речення з обставиною.
VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Мета:
- навчальна: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчити визначати їх у реченні; сформувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; виділяти в тексті умовними позначками;
- розвивальна: розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
- виховна: виховувати інтерес до української мови, традицій українського народу. Внутрішньопредметні зв'язки: морфологія, лексикологія. Міжпредметні зв'язки: мова, література, біологія, українознавство. Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. МОТИВАЦІЯ ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
Спостереження над мовним матеріалом
Варіант 1
Барвінок є рослиною.
Варіант 2
Барвінок є вічнозеленою трав'янистою рослиною.
Рослина — символ.
В українських пісня ця рослина — символ молодості.
► Знайдіть у кожному реченні граматичну основу.
► Чим відрізняються наведені речення?
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ, НАВИЧОК
Лінгвістичне дослідження
► Прочитайте речення. Чому його зміст важко пояснити? Чим треба доповнити речення? Ми вивчаємо...
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ Робота з опорною таблицею
Виразне читання
► Прочитайте текст.
► До виділених слів поставте запитання. Що означають ці слова? Якими другорядними членами вони є?
Росте край дороги калина. Усі милуються нею. Адже завжди вона гарна: і навесні, і влітку, і взимку, і восени. Як убереться навесні калина в смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з'являться червоненькі ягідки. А восени прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок, і людей.
Колективна робота
► Зробіть синтаксичний розбір речення.
Калина завжди була рослинним символом нашої країни.
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з текстом. Будь дослідником!
► Знайдіть у вказаних реченнях другорядні члени: Варіант 1 — додатки.
Варіант 2 — означення.
Варіант 3 — обставини.
Існують рослинні і тваринні народні символи України. До рослинних символів належать калина, верба, дуб, тополя, барвінок, чорнобривці. Вони здавна уособлюють красу нашої України,
засвідчують любов до рідної землі. Завжди любили люди цілющу красуню-калину. Вона росла біля кожної хати.
Лексична п'ятихвилинка
► Поясніть значення слів: уособлюють, засвідчують, цілющу. Творча робота. Стань творцем!
► Непоширені речення поширте другорядними членами. Поширені речення запишіть.
Дівчата вишивали. Калина оспівана. Калина — символ.
Ігрова хвилинка
► Прослухайте речення. У кожному з них — один другорядний член. Якщо це додаток, ви плескаєте в долоні один раз, якщо означення — два, якщо обставина — три рази.
1. Любуйтеся калиною, коли цвіте, а дитиною — коли росте. 2. Де срібліє вербиця — там здорова водиця. 3. Риба не ловиться, калина у цвіт вбирається. 4. Стоїть у дворі дівонька, як над ставом калинонька.
VI. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тренувальні вправи
Вправа 7
► Перепишіть, заповнюючи пропущені місця самостійно дібраними означеннями. Якими частинами мови вони виражені? На початку червня гілки калини вкриваються суцвіттями ...
квіточок, і стоять її ... кущі, наче ... наречені. У вересні рослина вкривається ... плодами. І квіти, і ягоди калини допомагають від ... недугів.
Вправа 2
► Знайдіть у тексті обставини. Поставте до них запитання. Якими частинами мови виражені обставини?
Калина — кущ або невелике дерево заввишки до п'яти метрів. Росте в лісах і чагарниках, на обійсті біля будинків. Ця рослина має трилопатеві листки, гілки голі.
Вправа З
► Доповніть текст, уставляючи замість крапок слова. На питання яких відмінків вони відповідають? Якими частинами мови виражені?
Плоди ... овальні, яскраво-червоні, з однією кісточкою. Кора має зеленувато-сірий ... Кора і ягоди калини мають лікувальні...
VII. ПІДСУМОК УРОКУ
Лінгвістична гра «Склади схему»
На дошці — кола з умовними позначеннями. Розташуйте їх так, щоб утворилася схема пропонованого речення.
Блідий місяць над Дніпром сплив. Мерехтить роса навколо на зеленій траві.
VIII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ (ЗА ВИБОРОМ)
► Складіть 4 речення про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
► Складіть лінгвістичну казку про другорядні члени речення.
► Знайдіть 4 прислів'я або загадки про рослинні символи України. Підкресліть у кожному другорядні члени речення.
ДОДАТОК ДО УРОКУ
► Відгадайте загадки.
Із зеленого вівса цілі дні і ночі дивляться у небеса темно-сині очі.
(Волошки)
В житечку зеленім факели вогненні. Цілий день собі горять, з сонечком лягають спать. (Маки)
Квітка гарненька, із сонечком схожа — краї біленькі, серединка жовта.
(Ромашка)
► Складіть свою загадку про рослинні символи України.
:Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина (тренувальні вправи)
Мета: навчальна –узагальнити та систематизувати знання учнів про другорядні члени речення,
сформувати цілісну систему особистих знань учнів з теми, структурувати вивчений теоретичний
матеріал;
розвивальна – удосконалювати вміння практично застосовувати здобуті знання; розвивати комунікативність,
логічне мислення,;
виховна – формувати національну свідомість дітей; виховувати інтерес і любов до рідної мови, до художнього
слова.
Тип уроку: урок-телепередача(узагальнення й систематизації знань).
Обладнання: комп’ютер, проектор, презентація до уроку, роздавальний матеріал.
Міжпредметні зв’язки: українська література, усна народна творчість, музика, інформатика, хореографія.
Часова схема уроку:
1. Організаційний момент – 1 хв.
2. Мотиваційний етап. Оголошення теми й мети уроку – 2 хв.
3. Актуалізація опорних знань – 3 хв.
4. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів – 34 хв.
5. Підсумок уроку – 3 хв.
6. Повідомлення домашнього завдання – 2 хв.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотиваційний етап. Оголошення теми й мети уроку.
Учитель. Сьогодні ми закріпимо знання про другорядні члени речення. Запишіть у зошити дату та тему уроку. Епіграфом до уроку є слова В. Симоненка:
Україно! Доки жити буду,
Доти відкриватиму тебе.
Саме про Україну ми будемо сьогодні говорити. Але нас чекає незвичайний урок. Ми з вами стаємо
учасниками телепрограми.
Доброго дня! Радийвітати вас на каналі «5-А»! У шкільному ефірі – дитяча телепередача «Калинова,
солов’їна наша рідна Україна», присвячена найкращій країні у світі – нашій Батьківщині. З вами її постійний
ведучий– ОлекесандрМиколайович. У цьому випуску говоримо про другорядні члени речення. Нагадую, що
наша програма включає різні рубрики:
«Найрозумніший»;
«Навколо світу»
«Майстер-шеф»;
«Справжні лікарі»;
«Голос країни»;
«Україна має талант».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
«Найрозумніший»: робота з таблицею
Учитель. Почнемо нашу передачу з рубрики «Найрозумніший». Я маю кілька запитань до учасників
програми. Якщо ваші відповіді правильні, усі колонки таблиці будуть заповнені.
• Які речення називаються непоширеними, а які – поширеними?
• Які ви знаєте другорядні члени речення?
• Що таке додаток? Наведіть приклад речення з додатком.
• Що таке означення? Наведіть приклад речення з означенням.
• Що таке обставина? Наведіть приклад речення з обставиною.
ДРУГОРЯДНІ ЧЛЕНИ РЕЧЕННЯ
Додаток Означення Обставина
Що означає предмет ознака предмета ознака дії (місце, час, причина, мета, спосіб)
На яке питання відповідає всіх непрямих відмінків іменника який? чий? котрий? як? де? куди? звідки? Коли?
чому? Навіщо?і под.
Чим виражається Іменником або займенником Прикметником, займенником, рідше – іменником
Прислівником або іменником з прийменником
Як підкреслюється
̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴
ІV. Виконання практичних завдань на закріплення знань і вмінь учнів.
«Навколо світу»: робота з деформованим текстом
Учитель. Ні для кого не секрет, що Україна – надзвичайно гарна країна з багатьма визначними місцями.
Сьогодні в рубриці «Навколо світу» ми ненадовго помандруємо до одного з «семи чудес» України –
Національного дендропарку «Софіївка» в Умані. Він не поступається кращим зразкам садово-паркового
мистецтва світу.
Але, на жаль, текст, наданий режисером для нашої телепередачі, закороткий і не відображає всієї краси
«Софіївки», бо складається лише з непоширених речень. Допоможіть відтворити красу парку, поширивши
кожне речення другорядними членами. Скористайтеся довідкою.
«Софіївка» – перлина. Парк вражає. Приїжджає півмільйона людей.
Довідка. Уманський, щорічно, України, загадковою, до парку, мальовничою, неповторний, романтичністю,
красою, прекрасна.
Визначте, якими членами речення є вставлені вами слова.
«Софіївка» – прекраснаперлина України. Неповторнийуманський парк вражає мальовничоюкрасою,
загадковоюромантичністю. Щорічнодо парку приїжджає півмільйона людей.
«Майстер-шеф»: робота в парах
Учні отримують набори слів у конвертах.
Учитель. Як ви зрозуміли, ця рубрика – кулінарна. Але що ми будемо готувати? У меню сьогодні одна страва –
«Поширене речення». Інгредієнтами до цієї страви є слова. Працюючи в парах, із поданих слів складіть і
запишіть три поширені речення, кожне з яких має інший колір. А коли речення будуть готові, оформіть їх,
підкресливши всі члени речення.
1.Я думкою полину в рідну Україну (Б. Лепкий).
2. Пропливають зорі України над моїм розчиненим вікном (В. Сосюра).
3. Любіть Україну всім серцем своїм! (В. Сосюра)
«Реклама»: «Майдан’s»
Учитель. Здається, пора трішки відпочити. Влаштуємо перерву на рекламу! А рекламувати сьогодні будемо
танцювальне шоу «Майдан’s». Як ми це зробимо? Дуже просто! На екрані з’являтимуться рядки вірша про
Україну. Кожен рядок – це окреме речення. Якщо ви бачите в ньому додаток, виконуєте рухи зігнутою в лікті
рукою. Якщо означення – робите хвильку. Якщо обставина, рух рукою вбік і притуп:
ЯвклонюсяБатьківщині!
Україна – крайказковий.
Любожитив Україні!
Тутзміцнівнародчудовий!
«Справжні лікарі»: редагування тексту
Учитель. Ви вже побували кухарями, мандрівниками, а тепер вам доведеться стати справжніми лікарями.
Нещодавно мені до рук потрапив твір одного п’ятикласника. Він склав кілька гарних речень про Батьківщину,
але наплутав із членами речення. Прошу вас підлікувати його речення.
«Голос країни»: робота з текстом
Учитель. А зараз ви зможете поринути у світ музики, адже на черзі рубрика «Голос країни»! Учасниками
рубрики сьогодні є Заслужена артистка України Наталя Май та Народні артисти України Наталія Бучинська і
Тарас Петриненко!
Вашим завданням є прослухати уривки пісень цих виконавців і вставити в речення пропущені другорядні члени:
1. Калинова, … (солов’їна),
Вишиванками рясна,
… (Наша)… (рідна) Україна
Розцвіте, немов весна!
2. Україно, Україно!
Після далечі … (доріг)
… (Вірне) серце твого … (сина)
Я кладу … (тобі) до … (ніг).
3. Ти до … (омріяних) зірок
Йшла крізь … (терна).
Ти в … (душах) сіяла … (добро),
наче зерна.
«Україна має талант»: робота в групах
Учитель. Проявіть свій талант митця слова. Виконайте вправу 109 на с. 52: складіть речення про Україну за
поданими схемами:
1. ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .
2. ̴̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ ̴ .
3. .
V. Підсумок уроку.
Інтерв’ю: вправа «Мікрофон»
Учитель. Наша телепередача підходить до кінця. Сьогодні ми зміцнили свої знання про другорядні члени
речення. І хочу ще раз переконатися в тому, що всі-всі тепер знають, як їх уживати.
Наведіть приклад речення з додатком.
Наведіть приклад речення з означенням.
Наведіть приклад речення з обставиною.
VІ. Повідомлення домашнього завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий