Мета. Вчити добирати слова для перевірки ненаголошених [е], [и] в коренях;
вчити перевіряти наголосом написання слів з ненаголошеними [е], [и], знаходити
перевірне слово шляхом зміни форми слова або підбором спільнокореневого слова.
Виховувати дбайливе ставлення до природи, любові до народних традицій.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
- Давайте згадаєм, який у нас сьогодні
урок?
- Рідна мова!
- А що є основою наших думок?
- Гарне слово!
- А звідки беремо ми мудрі слова?
- Звичайно, з книжок!
- А ще щоб звідки мудріша була голова?
- З віршів, загадок, прислів’їв, казок!
- Ото ж, щоб мову знати на зубок,
Розпочнемо нашої творчості урок.
- Рідна мова!
- А що є основою наших думок?
- Гарне слово!
- А звідки беремо ми мудрі слова?
- Звичайно, з книжок!
- А ще щоб звідки мудріша була голова?
- З віршів, загадок, прислів’їв, казок!
- Ото ж, щоб мову знати на зубок,
Розпочнемо нашої творчості урок.
А урок сьогодні незвичайний.
Для кожного він і корисний і повчальний.
На нім свої сили пробує кожен,
Покаже, що знає, що вміє, що може.
Працюйте, міркуйте, творіть!
Ви готові?
Для кожного він і корисний і повчальний.
На нім свої сили пробує кожен,
Покаже, що знає, що вміє, що може.
Працюйте, міркуйте, творіть!
Ви готові?
- Готові!
Щоб урок нам свій почати,
Час даремно не втрачати,
Слід загадки розгадати.
Час даремно не втрачати,
Слід загадки розгадати.
Загадки:
• Прийшла до нас бабуся
у білому кожусі.
Поля причепурила,
Пухнастим снігом вкрила.
(Зима)
• В нас узимку білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом.
(Іній)
• Вчора ще у річці
Плескалась водичка.
Як з’явився сивий дід
То зробив з водички…
(…лід)
у білому кожусі.
Поля причепурила,
Пухнастим снігом вкрила.
(Зима)
• В нас узимку білим цвітом
Сад зацвів, неначе літом.
(Іній)
• Вчора ще у річці
Плескалась водичка.
Як з’явився сивий дід
То зробив з водички…
(…лід)
• Попід дах серед зими
Всілись білі кажани.
І донизу головою
Продрімали до весни.
(Бурульки)
Всілись білі кажани.
І донизу головою
Продрімали до весни.
(Бурульки)
• І у місті, і у полі
Нагулялася доволі.
Не давала снігу спати,
Примусила танцювати.
(Завірюха)
Нагулялася доволі.
Не давала снігу спати,
Примусила танцювати.
(Завірюха)
- Ми
поділилися на команди. А зараз оберіть Капітана команд, Каліграфа, Пі- знайка
та Секунданта.
Капітан-учень,
який відчуває у собі сили поділитися своїми знаннями з іншими.
Каліграф-учень, Який буде намагатися гарніше писати, або працюватиме з грамотністю.
Пізнайко- учень, який намагатиметься заповнити прогалини в знаннях і хоче здобути нові знання з мови.
Секундант- учень, який слідкує за часом, даним на завдання.
Каліграф-учень, Який буде намагатися гарніше писати, або працюватиме з грамотністю.
Пізнайко- учень, який намагатиметься заповнити прогалини в знаннях і хоче здобути нові знання з мови.
Секундант- учень, який слідкує за часом, даним на завдання.
II.
Перевірка домашнього завдання.
Відповіді на запитання.
— Як змінили словосполучення?
— Прочитайте спільнокореневі слова.
— Чергування яких голосних звуків може відбуватися в коренях слів?
— Як перевірити правопис слів з ненаголошеними [е], [и]?
— Прочитайте спільнокореневі слова.
— Чергування яких голосних звуків може відбуватися в коренях слів?
— Як перевірити правопис слів з ненаголошеними [е], [и]?
III.Узагальнення
і систематизація знань.
1.
Словниковий диктант.
Зерно,
широкий, шелестіти, пекти, дерево, пеньок, шептати, шелестіти, легенький,
вечірній, сивина, димовий, вишневий, сливовий, кленовий, плече, блискавиця,
кленок.
(Перевірка
"ланцюжком" з добиранням спільнокореневих слів).
2.
Каліграфічна хвилинка.
…с…нь б…г…т… сн...п…м…, а з…м… -
сн…г…м…
Зи им ма зима зимонька
Снігу багато дарує зима
3. Звуко- буквенний аналіз слова СНІГ.
Зи им ма зима зимонька
Снігу багато дарує зима
3. Звуко- буквенний аналіз слова СНІГ.
IV. Повідомлення теми уроку.
Ми продовжуємо працювати над вимовою та правописом слів з ненаголошеними [е] ,[и] , Які перевіряються наголосом.
Ми продовжуємо працювати над вимовою та правописом слів з ненаголошеними [е] ,[и] , Які перевіряються наголосом.
V. Вивчення
нового матеріалу.
1.
Самостійна робота.
— Запишіть
слова у три колонки так, щоб у кожній були тільки споріднені.
Шелест,
зерно, легкий, легенько, шелестить, зернистий, легше ,шелестіння, зернятко,
зернина, зашелестіли, легесенький.
Шелест Зерно
Легкий
Шелестить Зернистий Легенько
Шелестіння Зернятко Легше
Зашелестіли Зернина Легесенький
Шелестить Зернистий Легенько
Шелестіння Зернятко Легше
Зашелестіли Зернина Легесенький
— Поставте наголос.
Виділіть корінь. (Перевірка.)
- Оцініть
свою роботу. Якщо все правильно, поставте знак оклику на полях, який проголошує
" Я маю успіх!”. Якщо ви всебе знайшли помилку, то на полях поставте знак
"+” , що означає "Я виправився сам і знань у мене стало більше”
-Як можна
перевіряти ненаголошені [е] , [и] ? (Підбирати споріднені слова)
2. Творча
робота.
Утворіть
нові слова для перевірки ненаголошених голосних. Вставте пропущені букви.
... - в.сокий ... - в.сняний
... - ш.шкарик ... - гл.бокий
... - н.зенько ... - м-дівник
— Як перевірили ненаголошені голосні [е], [и]?
... - в.сокий ... - в.сняний
... - ш.шкарик ... - гл.бокий
... - н.зенько ... - м-дівник
— Як перевірили ненаголошені голосні [е], [и]?
(Аналогічно
пояснюється домашнє завдання)
Висновок.
1.
Перевірити ненаголошені [е], [и] можна шляхом підбору споріднених слів.
2. Перевірити ненаголошені [е], [и] можна способом словозміни.
2. Перевірити ненаголошені [е], [и] можна способом словозміни.
Фізкультхвилинка.
VI.
Тренувальні вправи.
VII. Розвиток зв’язного мовлення.
— Переставте речення так, щоб вийшов текст.
Він перев’язав йому ногу.
якось Микола ходив у ліс.
Нога в нього була поранена.
Скоро загоїлась нога в Журки.
Під дубом він знайшов молодого журавля.
Журавлик почав ходити по двору.
VIII. Підсумок уроку.
— Розкажіть,
як перевірити ненаголошені голосні [е], [и].
— Наведіть приклади.
— Наведіть приклади.
IX. Домашнє
завдання.
Комментариев нет:
Отправить комментарий