"Узагальнюючі слова в реченнях з однорідними членами. Двокрапка і тире при узагальнюючих словах у реченнях з однорідними членами"
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, удосконалити вміння знаходити узагальнюючі слова при них, домогтися засвоєння учнями правил уживання розділових знаків при узагальнюючих словах, сформувати вміння пояснювати розділові знаки в реченнях з однорідними членами за допомогою пунктуаційних правил, розвивати вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами при узагальнюючих словах; розвивати навички поширювати речення узагальнюючими словами, будувати висловлювання з використанням узагальнюючих слів; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, «Тестові завдання. Українська мова та література».
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Перевірка домашнього завдання (заслуховування вправи та дібраних прикладів на правила вживання коми при однорідних членах речення).
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності
Ситуативне завдання.
Доповніть подані речення однорідними членами речення так, щоб вони розкривали зміст виділених слів, запишіть їх. Якими членами речення виступають виділені слова і дібрані до них однорідні члени? Який між ними зв’язок?
1. Я найбільше захоплююся такими шкільними предметами:…
2. Прогулянки на свіжому повітрі корисні завжди:…
3. … – усюди буяє весна.
4. …моральні якості, які притаманні кожній порядній людині.
IV. Опрацювання нового матеріалу
Слово учителя.
Прослухайте казку і пригадайте, які розділові знаки вживаються при узагальнюючих словах.
Вихвалялася Двокрапка:
«Я зовсім не те, що Крапка.
Маю я близьких і рідних –
Гурток Членів Однорідних.
Стану я – вони за мною
Всі збираються юрбою,
А коли мене нема…»
«Не хвалися задарма, -
Пан Тире їй відповів, -
І не трать хвастливих слів.
Це також моя сім`я,
І її збираю я.
Всі стоять переді мною
Так, як лист перед травою.
Я вживаюсь після них,
Другорядних, Головних,
Різних Членів Однорідних,
А мені близьких і рідних».
(А. Свашенко)
2. Співставте ваші міркування з теоретичним матеріалом таблиці
При однорідних членах речення с т а в и т ь с я
Двокрапка Тире Двокрапка і тире
Якщо перед ними стоїть узагальнююче слово:
УС: О, О, О.
Все бачить співець у широкім роздоллі: і небо, і море, красу світову. (Л. Українка). Якщо після них стоїть узагальнююче слово:
О, О, О – УС.
На пустирях, на рівчаках та неглибоких балках – скрізь росте ця невибаглива рослина. Якщо перед ними стоїть узагальнююче слово і вони знаходяться в середині речення:
УС: О, О, О - … .
Все: жито, пшениця й овес – разом поспіло і висипало зерно.
Увага! Якщо перед однорідними членами речення стоять слова як-от, тобто, а саме, наприклад, то перед цими словами ставиться кома, а після них – двокрапка: Усе його цікавило, а саме: дорога, ліс, окопи під лісом. (Ю. Збанацький).
3. Культура мови. Інтонація речень з узагальнюючими словами.
Залежно від місця узагальнюючого слова щодо однорідних членів змінюється інтонація речення:
а) після однорідних членів і тривалої паузи узагальнююче слово вимовляється з сильним підвищенням голосу;
б) перед однорідними членами голос при узагальнюючому слові знижується, робиться пауза.
Але в обох випадках однорідні члени речення вимовляються з перелічувальною інтонацією.
V. Формування практичних умінь і навичок шляхом виконання системи завдань і вправ. Робота в групах.
І група
Спишіть, вставте розділові знаки. Підкресліть узагальнювальні слова двома лініями, а однорідні члени речення — однією.
1. Все своє дитинство я ходив по насінню. Я часто й спав у насінні в житі в просі в ячмені й горосі на печі. (О. Довженко.)
2. Обізвалась трава голосами тисячі своїх жильців коників метеликів жуків. (М. Коцюбинський.)
3. У щастя людського два рівних є крила троянди й виноград красиве і корисне. (М. Рильський.)
4. Лози висип кручі ліс все блищить і сяє на сонці. (О. Довженко.)
ІІ група
Виразно прочитайте вірш. Спишіть. Поставте пропущені розділові знаки. Поясніть уживання однорідних членів речення як засобу художнього зображення.
Ми любимо весну І ріки глибокі
Зелену чудесну І поле веселе
Грімницю у тучі І рідні оселі
І дощик співучий І цвіт у маю —
І луки широкі Всю землю свою!
( М. Стельмах)
(Підсилюють однорідність і роблять текст різноманітним прийменники і сполучники)
Робота в парах
Складіть по два речення з поданими словами та словосполученнями так, щоб кожне з них в одному випадку виступало узагальнюючим при однорідних членах, а в другому — іменною частиною складеного присудка.
Зразок. У нашому місті такі навчальні заклади: школи, технікуми, вузи.— Школи, технікуми, вузи—навчальні заклади нашого міста.
Українські письменники, фільми, книги, дерева, посуд.
4. Диктант з обґрунтуванням (зробіть пунктуаційний аналіз тексту).
5. Творче завдання.
Складіть і запишіть речення з узагальнювальними словами квіти, земля, все, всюди, птахи, небо, звуки.
VI. Систематизація і узагальнення знань, умінь і навичок
1. Розгляньте алгоритм синтаксичного розбору простого ускладненого речення і зробіть синтаксичний розбір речення Наближення зими у всьому серце чує: і в шелесті трав, і в вітрі, і в стежках. (В. Сосюра).
Алгоритм синтаксичного розбору простого ускладненого речення
I. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
1. Підготуйте усний твір на лінгвістичну тему «Однорідні члени речення», у якому були б відповіді на такі питання:
· Яку синтаксичну роль виконують однорідні члени речення?
· Назвіть особливості пунктуації таких речень.
2. Складіть опорний конспект «Однорідні члени речення».
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, удосконалити вміння знаходити узагальнюючі слова при них, домогтися засвоєння учнями правил уживання розділових знаків при узагальнюючих словах, сформувати вміння пояснювати розділові знаки в реченнях з однорідними членами за допомогою пунктуаційних правил, розвивати вміння правильно інтонувати речення з однорідними членами при узагальнюючих словах; розвивати навички поширювати речення узагальнюючими словами, будувати висловлювання з використанням узагальнюючих слів; виховувати любов до природи.
Обладнання: підручник, «Тестові завдання. Українська мова та література».
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
Перевірка домашнього завдання (заслуховування вправи та дібраних прикладів на правила вживання коми при однорідних членах речення).
III. Повідомлення теми, мети і завдань уроку
Мотивація навчальної діяльності
Ситуативне завдання.
Доповніть подані речення однорідними членами речення так, щоб вони розкривали зміст виділених слів, запишіть їх. Якими членами речення виступають виділені слова і дібрані до них однорідні члени? Який між ними зв’язок?
1. Я найбільше захоплююся такими шкільними предметами:…
2. Прогулянки на свіжому повітрі корисні завжди:…
3. … – усюди буяє весна.
4. …моральні якості, які притаманні кожній порядній людині.
IV. Опрацювання нового матеріалу
Слово учителя.
Прослухайте казку і пригадайте, які розділові знаки вживаються при узагальнюючих словах.
Вихвалялася Двокрапка:
«Я зовсім не те, що Крапка.
Маю я близьких і рідних –
Гурток Членів Однорідних.
Стану я – вони за мною
Всі збираються юрбою,
А коли мене нема…»
«Не хвалися задарма, -
Пан Тире їй відповів, -
І не трать хвастливих слів.
Це також моя сім`я,
І її збираю я.
Всі стоять переді мною
Так, як лист перед травою.
Я вживаюсь після них,
Другорядних, Головних,
Різних Членів Однорідних,
А мені близьких і рідних».
(А. Свашенко)
2. Співставте ваші міркування з теоретичним матеріалом таблиці
При однорідних членах речення с т а в и т ь с я
Двокрапка Тире Двокрапка і тире
Якщо перед ними стоїть узагальнююче слово:
УС: О, О, О.
Все бачить співець у широкім роздоллі: і небо, і море, красу світову. (Л. Українка). Якщо після них стоїть узагальнююче слово:
О, О, О – УС.
На пустирях, на рівчаках та неглибоких балках – скрізь росте ця невибаглива рослина. Якщо перед ними стоїть узагальнююче слово і вони знаходяться в середині речення:
УС: О, О, О - … .
Все: жито, пшениця й овес – разом поспіло і висипало зерно.
Увага! Якщо перед однорідними членами речення стоять слова як-от, тобто, а саме, наприклад, то перед цими словами ставиться кома, а після них – двокрапка: Усе його цікавило, а саме: дорога, ліс, окопи під лісом. (Ю. Збанацький).
3. Культура мови. Інтонація речень з узагальнюючими словами.
Залежно від місця узагальнюючого слова щодо однорідних членів змінюється інтонація речення:
а) після однорідних членів і тривалої паузи узагальнююче слово вимовляється з сильним підвищенням голосу;
б) перед однорідними членами голос при узагальнюючому слові знижується, робиться пауза.
Але в обох випадках однорідні члени речення вимовляються з перелічувальною інтонацією.
V. Формування практичних умінь і навичок шляхом виконання системи завдань і вправ. Робота в групах.
І група
Спишіть, вставте розділові знаки. Підкресліть узагальнювальні слова двома лініями, а однорідні члени речення — однією.
1. Все своє дитинство я ходив по насінню. Я часто й спав у насінні в житі в просі в ячмені й горосі на печі. (О. Довженко.)
2. Обізвалась трава голосами тисячі своїх жильців коників метеликів жуків. (М. Коцюбинський.)
3. У щастя людського два рівних є крила троянди й виноград красиве і корисне. (М. Рильський.)
4. Лози висип кручі ліс все блищить і сяє на сонці. (О. Довженко.)
ІІ група
Виразно прочитайте вірш. Спишіть. Поставте пропущені розділові знаки. Поясніть уживання однорідних членів речення як засобу художнього зображення.
Ми любимо весну І ріки глибокі
Зелену чудесну І поле веселе
Грімницю у тучі І рідні оселі
І дощик співучий І цвіт у маю —
І луки широкі Всю землю свою!
( М. Стельмах)
(Підсилюють однорідність і роблять текст різноманітним прийменники і сполучники)
Робота в парах
Складіть по два речення з поданими словами та словосполученнями так, щоб кожне з них в одному випадку виступало узагальнюючим при однорідних членах, а в другому — іменною частиною складеного присудка.
Зразок. У нашому місті такі навчальні заклади: школи, технікуми, вузи.— Школи, технікуми, вузи—навчальні заклади нашого міста.
Українські письменники, фільми, книги, дерева, посуд.
4. Диктант з обґрунтуванням (зробіть пунктуаційний аналіз тексту).
Сон-трава
Наші предки, шануючи все живе, у кожній рослині бачили щось незвичайне, неповторне. Квітка сон-трави зворушувала своєю ніжністю, беззахисністю, була особливо помітною на початку весни, коли інші квіти ще не цвітуть. В Україні поширена така легенда. Кожна квітка, як і все живе на світі, має свою матір. Лише у сон-трави не рідна мама, а люта мачуха. Ще тільки сніг зійшов, а вона вже розбудила її, розштовхала: «Вставай, сонлива та дрімлива, вже всі квітки цвітуть, а ти спиш!» Вона і схопилася, й одцвіла раніше за всіх, і ніхто її краси не бачив. (За Г. Бондаренко).5. Творче завдання.
Складіть і запишіть речення з узагальнювальними словами квіти, земля, все, всюди, птахи, небо, звуки.
VI. Систематизація і узагальнення знань, умінь і навичок
1. Розгляньте алгоритм синтаксичного розбору простого ускладненого речення і зробіть синтаксичний розбір речення Наближення зими у всьому серце чує: і в шелесті трав, і в вітрі, і в стежках. (В. Сосюра).
Алгоритм синтаксичного розбору простого ускладненого речення
I. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
1. Підготуйте усний твір на лінгвістичну тему «Однорідні члени речення», у якому були б відповіді на такі питання:
· Яку синтаксичну роль виконують однорідні члени речення?
· Назвіть особливості пунктуації таких речень.
2. Складіть опорний конспект «Однорідні члени речення».
Комментариев нет:
Отправить комментарий