ТЕМА: Основні випадки чергування у — в, і — й.
МЕТА: навчальна - пояснити учням
особливості чергування у — в, і — й;
на практиці продемонструвати милозвучність української мови;
розвивальна
- розвивати творчі здібності дітей, мовний смак, уміння вдосконалювати своє
мовлення,
виховна
- виховувати у школярів повагу до краси рідної мови.
Очікувані результати: учні
усвідомлюють особливості чергування у — в, і — й; знаходять і виправляють
орфоепічні помилки.
Внутрішньопредметні зв’язки:
фонетика, орфоепія, синтаксис.
Міжпредметні зв’язки:
література.
Тип
уроку: урок формування
практичних знань, умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
I.
Організаційний момент
1.
Учитель вітається з класом и
просить учнів йому посміхнутись.
2.
Учитель пропонує показати
власні відчуття на початку уроку.
II.
Мотивація навчальної діяльності
1. Приблизно 70% населення
України розмовляє українською мовою, яка
була визнана однією з наймелодійніших мов світу! На конкурсі краси мов у Парижі
в 1934 році українська мова посіла 3 місце після французької та перської за
такими критеріями, як фонетика, лексика, фразеологія та структура речень. А за
мелодійністю українська мова зайняла 2 місце, а перше - отримала італійська.
2. «Мозковий
штурм». Чому, на вашу думку нашу
мову вважають мелодійною? (Відповіді)
3. Прочитайте подані у двох стовпчиках словосполучення.
Дуб
і береза ------- дуб й береза.
Почав
іти ------- почав йти.
Працюють
у нас ------- працюють в нас.
Побачив
усіх ------- побачив всіх.
Які
з них було легше вимовляти? Чому?
ІІI. Оголошення
теми й мети уроку
IV. Актуалізація
опорних знань учнів
1.
Перевірка домашнього завдання.
V.
Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. За допомогою чого ми досягаємо милозвучності
рідної мови.
(На
дошці визначення «МИЛОЗВУЧНІСТЬ»)
Милозвучність —
властивість мовлення, що полягає в плавності, виразності, відсутності складних
для вимови сполук звуків. Для
української мови характерним є гармонійне співвідношення голосних і приголосних
звуків. Нагромадження приголосних можна уникнути як за допомогою спрощення в
групах приголосних, так і за допомогою чергування прийменників У - В та
сполучників І – Й.
2. Робота
з таблицею.
Основні випадки
чергування у — в
|
У
вживається
|
В уживається
|
У — В не чергуються
|
|
Між
приголосними: навчаюсь у гімназії
|
Між
голосними:
була в Одесі
|
У
словах, що вживаються тільки з в або тільки з у:
воротар, усмішка.
|
|
На
початку речення перед приголосним: У зошиті немає помилок.
|
На
початку речення перед голосними: В
оранжереї красиві квіти.
|
У
власних іменах і в словах іншомовного походження:
Ворскла, Врубель.
|
|
Незалежно
від закінчення попереднього слова перед наступними в, ф, а також перед
сполученнями літер -льв-, -св-, -тв-, -хв-, -зв-:
Я у Львові.
|
Після
голосного перед більшістю приголосних (крім в, ф, -льв-, -св-, -хв-, тв.-
зв- і под.)
Моя
вдача.
|
|
3. Робота з таблицею.
Основні випадки
чергування
сполучників і — й
|
Завжди і
|
Завжди й
|
|
Після
будь-якого розділового знака:
Вітер
війнув, і облетіло листя.
Між
приголосними звуками:
Ось
і
прийшла весна.
|
Між
голосними звуками:
срібло й олово.
|
|
Початок
речення.
І летіли знов
іскри ясні (О. Олесь).
|
Після
голосного звука перед приголосним:
розуміє й
пояснює.
|
|
Зіставлення
понять: зима і
літо.
|
|
|
Перед звуком [й] та буквами
я, ю, є, ї:
Воля і
яснії сни.
|
|
4. Запишемо число і тему уроку.
5. Робота з підручником.
- Опрацювання теоретичного матеріалу ст..177.
- Виконання вправи 361 (усно).
Учні
ланцюжком зачитують сполучення слів, обирають правильний варіант і
обґрунтовують свій вибір.
6. Лінгвістична гра «Редактор».
Доберіть
з дужок прийменник або сполучник. Поясніть свій вибір.
Найкращий (і, й) найповніший скарб — праця.
Хліб (і,
й) сонце найцінніше (в, у) світі.
(В, у) пісні наша доля.
Вік учням (в, у)читись, а (в, у)чителям — навчать.
(В,
у) вікнах перші вогні.
(В, у)читель сидів (в, у) школі то з дітьми, то
з якимись книжками.
Пісня
(й, і) праця — великі дві сили.
Ми маємо
право на сум (і, й) любов, на щастя, на сонце (й, і) трави. А
(в, у) селах (в, у) веселих (і, й) люди веселі.
IV. Закріплення
знань, умінь і навичок
1.
Розподільний
диктант. Робота в зошитах.
Двоє учнів працюють біля дошки ,
а решта – на місцях.
Запишіть в одну колонку слова, в яких може
відбуватися чергування у–в, а в другу — ті, в яких не буває такого чергування.
Іван, університет, установа,
влітку, врожай, уява, указ, взимку, враження, учитель, вступ, утопія,
улесливий, ввічливий.
2. Пояснювальний диктант.
Запишіть текст під диктовку.
Підкресліть чергування у — в, і —
й, обґрунтуйте відповідь.
Гусенятко розплющило
одне очко, потім друге, пискнуло і —
народилося. Мама подивилась на нього, вкрила його крилом і заплакала: вночі
гуси мали відлітати. Її чоловік з табуном і старшими дітьми зранку подався
політати над полем і плавнями перед відльотом. (М. Вінграновський)
V. Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1. Вивчити
правила на стор.177.
VI. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа
«Мікрофон».
2. На
уроці я навчився (навчилася)
Ключові слова:
милозвучність, чергування
VII. Оцінювання
Доберіть з дужок
необхідний прийменник або
сполучник. Поясніть свій
вибір.
Найкращий (і, й) найповніший скарб — праця. Хліб (і, й) сонце
найцінніше (в, у) світі. (В, у)
пісні наша доля.
Вік учням (в, у)читись, а (в, у)чителям — навчать.
(В,
у) вікнах перші вогні.
(В, у)читель сидів (в, у) школі то з дітьми, то з якимись книжками.
Пісня (й, і) праця — великі дві сили.
Ми маємо право на сум (і, й) любов, на щастя, на сонце (й, і) трави.
А (в, у) селах (в, у) веселих (і, й) люди веселі.
Дуб
і береза
Почав іти
Працюють
у нас
Побачив усіх
Дуб й береза
Почав йти
Працюють
в нас
Побачив всіх
Основні
випадки чергування
у — в
|
У
вживається
|
В уживається
|
У — В не
чергуються
|
|
Між
приголосними: навчаюсь у гімназії
|
Між
голосними:
була в Одесі
|
У словах,
що вживаються тільки з в або тільки з у:
воротар, усмішка.
|
|
На початку
речення перед приголосним: У зошиті немає помилок.
|
На початку
речення перед голосними: В
оранжереї красиві квіти.
|
У власних
іменах і в словах іншомовного походження:
Ворскла, Врубель.
|
|
Незалежно
від закінчення попереднього слова перед наступними в, ф, а також перед
сполученнями літер -льв-, -св-, -тв-, -хв-, -зв-: Я у Львові.
|
Після
голосного перед більшістю приголосних (крім в, ф, -льв-, -св-, -хв-, тв.-
зв- і под.)
Моя вдача.
|
|
Основні випадки чергування
сполучників і —
й
|
Завжди і
|
Завжди й
|
||
|
Після
будь-якого розділового знака:
Вітер
війнув, і облетіло листя.
|
Між
голосними звуками:
срібло й олово.
|
||
|
Між
приголосними звуками:
Ось і
прийшла весна.
|
|
||
|
Початок
речення.
І летіли знов іскри ясні
(О. Олесь).
|
Після
голосного звука перед приголосним:
розуміє й
пояснює.
|
||
|
Зіставлення
понять: зима і
літо.
|
|
||
|
Перед звуком [й] та буквами
я, ю, є, ї:
Воля і
яснії сни.
|
|
||
Комментариев нет:
Отправить комментарий