5кл.Ознайомлення з вимогами до мовлення (змiстовнiсть, логiчна послiдовнiсть, багатство, точнiсть, виразнiсть,доречнiсть, правильнiсть). Помилки узмiстi й побудовi висловлення (практично). Аналiз переказу
Мета: ознайомити учнiв iз загальнимивимогами до писемного мовлення, дати загальну оцiнку роботам учнiв, звернути увагу на типовi помилки, проаналiзувати причини виникнення їх, запобiгати подальшому повторенню подiбних огрiхiв; розвивативмiння помiчати свої та чужi помилки, корегувати написане; виховувати любов дорiдного слова, сумлiнне ставлення до навчання.Тип уроку: урок мовленнєвого розвитку.
Перебiг уроку
Ознайомлення учнiв з темою, метою iзавданнями уроку.
Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань.
Загальна характеристика учнівських робiт.
Методична ремарка.
Характеризуючи написання переказiв загалом, учитель можепiдбити кiлькiсть помилок, допущених усіма п’ятикласниками, подiлити їх на кiлькiсть учнiв,якi писали роботу, i вивести загальний бал. Учнiпорiвняють його з оцiнкою своєї роботи, зроблять висновки щодо якостi написання переказу.
Ознайомлення з вимогами до мовлення. Поняття про змiстову помилку.
Уважно прочитайте слова лiвої колонки.Вони характеризують iдеальне, зразковемовлення. Установiть вiдповiднiсть мiжхарактеристикою мовлення i поясненням її.
1 змiстовнiсть
2 логiчна послiдовнiсть
3 багатство
4 точнiсть
5 доречнiсть
6 правильнiсть А уживання синонiмiв, образних слiв
Б вибiр з-помiж iнших потрiбного слова
В вiдсутнiсть помилок
Г урахування адресата, типумовлення
Ддодержання хронологiї подiй
Евiдповiднiсть темi висловлення
Проблемне запитання. Що буде, колимовець не додержуватиме хронологiї,вiдiйде вiд теми, не використовуватиме синонiмiчного багатства мови? (Його мовлення не буде зразковим, з’являться помилки.)
Дослiдження-спостереження. Звернiть увагу на позначки, якi робить учитель,виводячи бал за вашу роботу. Скiлькиоцiнок вiн ставить? Що, на вашу думку,означають позначки Зм i МО?
Запам’ятайте! Загальний бал за письмову роботу виводиться на основi оцiнок за змiст(Зм) i мовне оформлення (МО). Помилки узмiстi подiляються на фактичнi й логiчнi.
Фактична помилка – це твердження, що не вiдповiдає iстинi. Наприклад: Тiло черепахи вкрителускою.
Логiчна помилка з’являється тодi, коли прощось сказано недостатньо, порушено послiдовнiсть викладу подiй, додано щось зайве. Оцiнказа змiст знизиться також тодi, коли не розкритотеми переказу або нечiтко передано основнудумку.
Редагування. Знайдiть змiстовi помилки, пояснiть суть їх. Виправте огрiхи i запишiть текст правильно.
Їла жiнка варену гуску, аж бачить: iде старець до хати. Вилазить iз печi курка з двома полумисками – на животi й спинi – та й давай похатi бiгати! Вона ту курку швиденько ховати.Мискою зверху накрила – i в пiч. Аж бачить: iдестарець до хати.
Знайдiть на берегах ваших зошитів позначку Зм. Виправте змiстовi помилки уваших переказах.
Робота з пiдручником. Ознайомтеся зтаблицею «Помилки в мовному оформленнi письмової роботи», з’ясуйте незрозумiле у вчителя.
Виконання системи завдань.
Доберiть синонiми до слiв старець,жiнка.
Запишiть українською літературною мовою слова жарена, бистро.
Пояснiть значення слiв перепросити– попросити; молодиця – молодець; творiння – створiння. Складiть з ними речення.
Запишiть речення правильно: Ївшикурку, жiнка побачила старця.
Орфографiчна хвилинка.
Учитель добирає слова з тими орфограмами, якi учнi, як показало написання переказу, засвоїли недостатньо.
Уведiть у переказ опис зовнішності старця. Подумайте, в якому мiсцi вiн буденайдоречнiшим.
Уведiть у переказ елемент роздуму,який виражав би основну думку тексту.
Методична ремарка.
Учитель добирає завдання, враховуючи, як п’ятикласники виконали роботу. Завдання творчого характерувиконуватимуть учнi, якi написали переказ на високому рiвнi. Не потрiбно домагатися, щобучнi оперували термiнами лексична, стилiстична, орфографiчна помилка: матерiал засвоюється на практичному рiвнi.
Самостiйна робота над помилками,допущеними в переказах.
Пiдсумок уроку. Рефлексiя.
Назвiть основнi вимоги до мовлення.Як i для чого потрiбно вдосконалюватисвоє мовлення? Якi ще висновки iз сьогоднiшнього уроку ви зробили? Що виявилося найскладнiшим? Над чим потрiбно щепопрацювати?
Домашнє завдання.
Індивiдуальнi завдання (на розсуд учителя)
ОЗНАЙОМЛЕННЯ З ВИМОГАМИ ДО МОВЛЕННЯ. ПОМИЛКИ У ЗМІСТІ Й ПОБУДОВІ ВИСЛОВЛЮВАННЯ
Мета: ознайомити п'ятикласників з основними вимогами і критеріями правильного мовлення з дотримання культури спілкування; удосконалити мовленнєво-мислительні вміння усвідомлювати недоліки, допущені у висловлюваннях; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістово-композиційний і мовний аналіз будь-якого тексту; у діалогічних і монологічних висловлюваннях помічати помилки, вміти їх виправляти й удосконалювати написане.
Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення.
ХІД УРОКУ:
I. Організаційний момент
II. Розвиток безперервної пошукової пізнавальної
активності учнів
Мова регулює стосунки між людьми, впливає на них. Це виявляється в мовленні, коли виникають певні обставини спілкування. Щоб співрозмовники розуміли один одного, їхнє мовлення повинно бути якісним.
Актуалізація опорних знань п'ятикласників
III. Ознайомлення п'ятикласників з темою, метою й завданнями уроку
IV. Опрацювання теоретичного матеріалу (див. додаток)
Дати відповіді на запитання:
1) Які якості мовлення ви знаєте?
2) У чому виявляється правильність мовлення?
3) Назвати норми української літературної мови.
4) Чи обов'язково знати норми літературної мови? Пояснити.
Робота над текстом з метою актуалізації опорних знань школярів
► Прочитати текст. Визначити основну думку. Дібрати заголовок.
Хата Чернявських у Шепоті завжди бриніла музикою... Грали тут скрипки, дзвеніли струни цимбал, заливались трелями захмелілі флояри....
Хата Чернявських завжди була гостинною, гамірною, веселою...
Лунали тут співанки зринали дотепні жарти, тяглися цікаві оповіді...
Так було завжди, коли зберуться втомлені роботою люди, щоб відпочити, зберуться спраглі до дзвону мелодій...
Найчастіше в господу Чернявських приходили музики. Завітає якийсь, навіть незнайомий чоловік, і господар безпомилково вказує: свіжий гість-музикант. А між музикантами балачка зав'язується швидко (10. Яновський).
► Усно пояснити орфограми і пунктограми.
І ► Звернути увагу на виділені слова. Дібрати до них синоніми, пояснити значення.
► Лексична робота. (Цимбали — старовинний музичний іструмент, що складається з дерев'яного корпусу і металевих струн, на яких грають, ударяючи молоточками або паличками. Флояра — басова сопілка зубівка, майже метрової довжини, поширена на Гуцульщині; дудка)
Вироблення орфографічних навичок для уникнення морфологічних
помилок
► Прочитати. Про що йдеться в тексті? Списати, вставляючи пропущені закінчення. Визначити рід і відмінок прикметників. Українськ.. музика та подія є найрозкішніш.. з усіх гілок світов.. народн.. творчості. Мінорн.. за змістом, смуга.., навіть у своєму весел.., пориві, українськ.. пісня славиться всіма знавцями на перше місце в музиці всіх народів. Українськ.. думи, що через століття передавалися Гомерами України — кобзарями, світять свої., барвами, почуваннями, лицарством
[ у любові й ворожнечі, розмахом козацьк.. відваги (За А. Луначарським).
► Виділити орфограми в словах і пояснити їх.
► З'ясувати лексичне значення слова мінор. (Мінор — музичний акорд; у переносному значенні — смутний настрій). У разі потреби зверта¬тися до словника.
Дослідження-пошук (розвиток морфологічних і синтаксичних навичок)
► Розкрити дужки і скласти словосполучення.
1) Навчати (мова); впливати (рішення); дякувати (батьки); вітати (друзі); опановувати (знання); ігнорувати (думка); милуватися (село);запобігати (помилки).
2) Припливали, добратися, досягти — берег; говорити, розмовляти, розповідати — сестра; надіятися, сподіватися, уповати — друг.
► Дібрати синоніми до виділеного слова. Скласти з ним речення.
Розвиток навичок дотримання норм української літературної мови
► Прочитати виразно вірш з дотриманням усіх норм сучасної української літературної мови. Усно пояснити орфограми і пунктограми.
Я вірив, що краще всього Мелькають червоні жупани,
Пісні, які знав дідусь. Вирує, кипить Дніпро,
Вмощусь на коліна до нього І Байда стріляє в султана,
Я в очі йому дивлюсь. Підвішений за ребро.
А він вимовляє, виспівує І грізні полки Богдана
Гарячі прості слова — - Шляхетську орду женуть.
І все давниною сивою А з півночі десь за бураном
В очах моїх оживають На поміч стрільці ідуть
(В. Симоненко)
► Чому для поета немає нічого кращого у світі за дідусеві пісні? Які, на вашу думку, стосунки між дідусем та онуком? Обгрунтувати свою думку, підтверджуючи її рядками з вірша.
Навчальне редагування
► Виправити лексичні помилки, спричинені змішуванням двох мов.
Не мішай мені; вулиці пересікаються; опасний поворот; нажми
на тормоз; купіть пирожене; бумажні салфетки; розбитий стакан; мебельний магазин; корзина з клубнікою.
Прочитати текст
► Визначити, чи достатньо розкрита тема й основна думка твору?
Чи відповідає зміст твору заголовкові? Свою думку обгрунтувати.
НАРОДНА ПІСНЯ
«Народна пісня,— писав М. Гоголь,— це жива, яскрава, сповнена барв істини народна історія, яка розкриває життя народу». І далі продовжував: «Покажіть мені народ, у якого було б більше пісень... Україна дзвенить піснями».
Ось так визначав суть народної пісні письменник. Тієї пісні, чиє коріння сягає сивої-пресивої давнини, коли наші пращури виливали в цих перлинах усної народної творчості й біди свої, і жалі, розповідали одне одному про минуле краю свого, разом мріяли про щастя. Перейнявшись якоюсь окремою мелодією, почутою одного разу, інша людина змінювала її аби пісня стала ще кращою. Таким чином колективно твердились пісні, думи та балади, які ввійшли у скарбницю українського народу
(За І. Лепшею).
► 3 якою метою автор використовує слова М. Гоголя про народну
пісню?
V. Підсумок уроку
Змістові помилки: 1) Тема розкрита неповно; 2) є щось зайве; 3) про щось сказано недостатньо; 4) думки викладаються непослідовно; 5) нечітко розкривається основна думка.
VI. Домашнє завдання
Комментариев нет:
Отправить комментарий